Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrozí zrušení naší školy

8. 03. 2017 13:46:08
Dnes bohužel v naší společnosti převažuje spíše technokratický přístup ke vzdělání, vše se převádí na peníze, ale jakmile se ve vesnicích zruší školy, povede to k dalšímu vyklidňování venkova.

Učím na jednotřídní vesnické škole, která spojuje základní a mateřskou školu a je zřizována malou obcí. Školská reforma pro nás znamenala kromě množství zbytečné administrativy také výrazné ztížení financování. Školy jsou financovány normativní metodou podle počtu žáků, což při menším počtu žáků znevýhodňuje naše typy škol. Dotace je z ministerstva školství přidělována již ne přes zrušené okresní úřady, ale prostřednictvím krajských úřadů, ty spravují větší množství škol a neznají tak konkrétní situaci všech škol. Došlo k výraznému odcizení státní správy.

V minulosti jsme opakovaně museli jednat s krajem o dorovnání mzdových prostředků, abychom pokryli rozpočet. Ne, nepíši o nenárokových složkách platů - prostředcích na osobní příplatky, které škola již několik let nepobírá, píši o zákonem stanovených tarifech. Mnohdy ještě v polovině června jsme nevěděli, zda finance na pokrytí platů obdržíme. Loni se situace ještě více zdramatizovala, počet dětí v mateřské škole poklesl pod zákonem stanovené minimum a v takovém případě školský zákon umožňuje zřizovateli povolit výjimku z počtu žáků za předpokladu, že uhradí zvýšené náklady na vzdělávání. Jako by tímto obcím bylo sděleno: "Chcete školu v obci, tak plaťte! ". V praxi to znamená, že náš zřizovatel – malá vesnice musí přispívat na platy zaměstnancům školy a celkově obec provoz školy stojí již 700 tisíc. Ne, nemohu si na svého zřizovatele stěžovat, mají o školu zájem a dělají, co mohou, ale další pokles dětí bude znamenat pravděpodobně zánik školy – obec prostě nebude mít finance na ten luxus držet si vlastní školu. Nejde ani tak o mojí osobu nebo mé kolegyně, /při zrušení školy si vždy nové místo seženeme/, ale spíše o děti, které budou muset dojíždět do vedlejších obcí a také o obec samotnou.
Dnes bohužel v naší společnosti převažuje spíše technokratický přístup ke vzdělání, vše se převádí na peníze, ale jakmile se ve vesnicích zruší školy, povede to k dalšímu vyklidňování venkova. A bez školy bude naše obec zase o něco horším místem k bydlení. Nedávno zde zanikl krámek s potravinami a hospoda zde také není již dlouho, aspoň, že škola zatím přežívá. Přitom v minulosti bylo vždy určitou prestiží založit a udržet školu v každé větší vesnici. Naši předkové si uvědomovali důležitost školy jako střediska vzdělávání a společenského života (spolu s hostincem, kulturním sálem a kostelem), školy zajišťovaly rozkvět obce také tím, že jejich kantoři vedli například ochotnické nebo pěvecké kroužky, psali kroniku obce.

A tak jsou menší školy odkázány na pomoc svého zřizovatele a záleží na libovůli obce, zda školu finančně podpoří (tedy udrží) či nikoliv. Nemusím připomínat, že v zastupitelstvu často problematice školství někteří ze zastupitelů nerozumí, přesto mají pravomoc zásadně rozhodovat o další budoucnosti školy.

V tom vidím největší chybu naší školské reformy, totiž že ministerstvo školství se zbavilo zodpovědnosti. V minulosti se vždy školství řídilo odborně – rezortně a tak zásadní rozhodnutí, jako je zrušení školy bylo rozhodnutí odborníků po důkladném zvážení situace (demografický vývoj v obci, hodnocení kvality výuky, spádovost atp.). Dnes k tomu stačí prostá většina zastupitelů, jedno rozhodnutí se zápisem a škola je vymazána ze školského rejstříku!

Autor: Martin Vlasák | středa 8.3.2017 13:46 | karma článku: 16.69 | přečteno: 333x

Další články blogera

Další články z rubriky Média

Jiri Borovy

Assassin's Creed

Zanedlouho vyjde novinka Assassin's Creed Origins. Podívejte se na prvních 5 záznamů s úplně první hry Assassin's Creed, která vyšla před dlouhými devíti lety.

19.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Jan Bartoň

Rakousko: Volby vyhrála krajně pravicová lidová strana

Podle německých médií zvítězil v Rakousku „kluzký populismus“. Rakousko se podle německého tisku posunulo „výrazně doprava“.

17.10.2017 v 8:02 | Karma článku: 37.54 | Přečteno: 2943 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Péče o těhotné migrantky se zanedbává, ohrožuje to budoucí Evropany. Goebbels se vrací?

Pomalu nám média, neziskovky či supermarkety začínají naznačovat, jak to s námi sociální inženýři vymysleli: z uprchlíků jsou migranti, z migrantů jsou budoucí (a lepší) Evropané! Metamorfózy a import od břehů Libye pokračují!

9.10.2017 v 11:16 | Karma článku: 44.46 | Přečteno: 3624 | Diskuse

Adam Mikulášek

Kauza lithium jako selhání českých médií

Stále jen čteme, jak jedna partaj obviňuje jinou partaj a naopak, každý se chce vykroutit z odpovědnosti, jako malé děti na pískovišti..., ale aby nám média zprostředkovala podstatu problému,

9.10.2017 v 11:05 | Karma článku: 34.22 | Přečteno: 1261 | Diskuse

Sergej Pavljuk

Využijte Pavlovův reflex uživatelů internetu

Když něco googlíme, výsledkem je spousta textu a sotva pár obrázků. Shodou náhod má ve vyhledávání na Googlu právo na ilustraci většinou nějaký portál, který také patří Googlu.

5.10.2017 v 15:11 | Karma článku: 5.21 | Přečteno: 114 | Diskuse
Počet článků 1 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 333

Tenhle blog je můj návrat k veřejnému publikování. Už jednou jsem totiž blog měl - bavilo mě vyjadřovat se k veřejným věcem, sdělovat čtenářům své postřehy. Vedu vesnickou málotřídku a hravý dětský způsob občas využiji při psaní nebo skládání dětských písniček. K mým koníčkům patří hudba, donedávna jsem se trmácel s rockovou kapelou po klubech a hospodách, občas neodolám a zahraji si s nimi na saxofon jako host.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.